Taşınabilir 3D Tarayıcı

İster tarihi yıkıntılar arasında araştırma yapan bir jeolog olun, ister ve müzede sergilenen kalıntıları inceleyen biri olun, karşınıza çıkan kültürel objeleri alıp evinize götürmek istemez miydiniz? 3D görüntü yakalama öncüleri Fuel3D, geçtiğimiz günlerde SCANIFY sisteminin yeni versiyonunu duyurdu. Bu yeni versiyon taşınabilir olması özelliği ile, nerede olduğu önemli olmaksızın istediğiniz her objeyi ya da fiziksel hatırayı eve 3D şeklinde getirebilmenizi mümkün kılacak.

3d-tarayıcı

Fuel3D ekibi yeni SCANIFY taşınabilir paketini resmi olarak halka 2016 Ocak ayında CES (Consumer Technology Association) etkinliğinde tanıtacak. Ürün kesinlikle her şeyi bir adım öteye taşıyacak çünkü direk enerji kaynağına bağlı olmaksızın kullanıcılar SCANIFY teknolojilerini diledikleri her yere götürebilecekler. Fuel3D, teknolojilerini standart bir tablette işleyebilecek şekilde adapte edip, standart 4200mAh lityum-iyon polimer şarj edilebilir batarya kullanmış. Her ikisi içinde direk olarak tarayıcı donanımına bağlantı girişi mevcut. “The SCANIFY Mobile Package” geliştirme ekibi tablet için 3D yazdırma dosyasını ve batarya için giriş eklemeyi ihmal etmediler böylece asıl amacı hareket kabiliyeti olan tarayıcıyı mobil güç ünitesine bağlamakta sorun yaşanmayacak.

CES 2016’da Fuel3D, SCANIFY Mobile Package haricinde “SCANIFY Press-and-Scan” ürününü de sunuyor olacaklar. Bu bileşim kullanıcılara, keskin kenarlı, parlak ya da transparan objeleri düzgün bir şekilde yakalayabilme olanağı sunacak. Press-and-Scan bileşimi taranamayacak objelerin etrafının şeklini alarak, detaylı ters imgeyi kalıpta şekillendirir. Konsept model, tersine mühendislik ya da endüstriyel temelli iş alanlarında, düz ve parlak objeler için mükemmel bir çözüm oluşturması bekleniyor.

Indiana Jones’un, Raiders of the Lost Ark filminde SCANIFY mobil paketine sahip olduğunu bir düşünün. O değerli altın idol heykelini çalmaya çalışırken az daha kendini öldürteceğine basitçe heykeli tarayıp kendini büyük zahmetten kurtarmış olurdu.

– Zeynep ELMAN