Sanat, 3D Yazıcı Teknolojisiyle Engel Tanımıyor

Mona Lisa, Yıldızlı Gece, İnci Küpeli Kız… Bir çoğumuz için bu isimler bile zihnimizde bu eserlerin görüntülerinin canlanması için yeterli oluyor. Pop kültüründe bahsi geçen, sınıflarda, belki de arkadaşlar arasında ki sohbetlere konu olabilen eserler bizler için gayet normal. Peki bir de Mona Lisa’ yı doğuştan kör olduğunuz için hiç göremediğinizi hayal edin. Bir anda bütün zihninizde canlanan imgeler, onun şüphe uyandıran gülümsemesi bir anda yok olur. Hiç var olmamıştır.

3d-yazici-ile-sanat

“Unseen Art” ın kurucusu Marc Dillon tabloları ve diğer sanat eserlerini, kör ve görsel engellere sahip insanlar için ulaşılabilir kılabilmek için bazı şeyleri değiştirmekte kararlı. Kar amacı gütmeyen projesi için 3D sanatçılarını bir araya getirmek amacıyla evrensel bir açık yazılım platformu oluşturdu. Böylece 3D sanatçılar tasarımlarını, örneğin Mona Lisa’ nın yüzü ve ya Van Gogh’ un Ayçiçekleri eserlerini platforma yükleyecek ve bu tecrübeye sahip olmak isteyen engelsiz ya da engelli kişilere bu tasarımları indirip 3D yazdırabilme imkanı sağlayacak. Dillon’ ın İlk 3D yaratmak istediği eser Mona Lisa’ oldu ve bu tasarımı ücretsiz olarak indirilebilmesine karar verdi.

3d-yazici-ile-sanat

Unseen Art projesinin asıl amacı, evrensel bir sanatçı topluluğu yaratmak ve 3D yazıcı ile müzelerde, üniversitelerde, kütüphanelerde hatta insanların kendi evlerinde bile bu olanaklara sahip olmalarını sağlamak.

25 senedir mobil sektöründe çalışmış olan Dillon bir şekilde birikimleriyle bir farklılık yaratmak istediğini söylüyor. Onun kafasında ki ideal, hayatı boyunca ismini, varlığını duyup, ulaşamayan, görme imkanına sahip olamamış tüm insanlara bu deneyimleri yaşatabilmek.

unseen-art-open3d-yazici-ile-sanatsource-platform-allows-visually-impaired-enjoy-3d-printed-art5

“The Unseen Art Indiegogo Campaign” bu açık yazılım ağını hayata geçirebilmek için gerekli olan 30,000 Doları bağışlar sayesinde tamamlamayı umuyor.

Görme engellilerin yanı sıra, Dillon, Unseen Art Projesinin engel sahibi olmayan sanat severler için de eserlere çok farklı bir vizyon sağlayacağına inanıyor. İlk denemelerde daha önce Mona Lisa tablosunu görmüş kişiler, bir de üç boyutlu versiyonunu gördüklerinde ve dokunarak hissettiklerinde, bunun bambaşka bir deneyim olduğunu söylemişler.

3d-yazici-sanat

Bir ay süreyle bağışlara açık olacak bu kampanya umuyoruz ki beklenen ilgiyi görür ve dünyanın her yerinden 3D sanatçılarına ve 3D aktivistlerine ulaşarak hak ettiği başarıya ulaşır.
– Zeynep ELMAN