Robotlar ve 3d Yazıcılarla İnşa Edilmiş Köprü Tasarımları

3D yazıcı teknolojisi geliştikçe inşaat sektörüne dair hız kazanan bir ivme yakalanmaya başladı.İşte 3d yazıcılarla yapılmış muhteşem köprü tasarımları haberimizde..

3d-yazici

Modern teknolojinin mimarlık ve inşaat sektörüne hediyelerinden biri olan uygulama da elbette 3d yazıcı teknolojisidir.

İnşaat teknolojileri ve mimari teknolojilerin gelişmesi yeni yaşam formlarına olanak sağlamaz.Ancak yaşam formlarının mekanlarına yönelik iyileştirmeleri en güzel hale getirebilir.

Şöyle ki; 3d yazıcılar inşaat sektöründe daha fazla kullanılarak aşağıdaki avantajları sağlayabilir;

  • Geleneksel yapım yöntemlerinden farklı olarak kalıp maaliyetini ortadan kaldırır.
  • Tasarım safhasından uygulama safhasına kayıpsız bir dönüşüme olanak sağlar.Çünkü 3d yazıcılara hangi veriyi girerseniz onu basar.
  • İşçilik hatalarını sıfıra yakın düzeye indirir.
  • Yapılması zor modeller, desenler ve ince işçilikler konusunda da büyük avantajlar sağlar.Bu da mimari – estetik konularında kolaylık sağlar.
  • Prototip üretimi, seri üretim konularında da geleneksel yöntemlere nazaran bir hayli fayda sağlar.

3d-printed-bridge-concrete-netherlands-hero-1704x959

3D Yazıcı kullanılarak yapılmış Dünya’nın ilk Beton köprüsü

Hollanda’da geçtiğimiz Ekim ayında (2017 Ekim’inde) tamamlanarak açılışı yapılan köprü bu konuyla ilgili verilebilecek belki de en güzel örneklerden birisidir.

Aynı anda 40 kamyon yükünü taşıyabilecek kapasitede dayanıklı olması, 8 metre uzunluğunda olması ve 3 ay gibi çok ta uzun sayılamayacak bir sürede tamamlanması gibi faktörleri göz önüne aldığımızda 3d yazıcı teknolojisi hakkındaki görüşlerimiz bir hayli değişmekte.

Joris-Laarman-MX3D-3D-printed-bridge-visualisation-park-square

Hareket kabiliyeti olan 3d yazıcılarla köprü tasarlamak

3D yazıcılar günümüz için erken bir teknoloji olarak kabul görmesinde, hareket kabiliyetlerinin olmamasından kaynaklı önceden hazırlanan yapısal elementlerin üretimi bilinmektedir.

Ama Hollanda’lı tasarımcı Joris Laarman bu konuda robotları 3d yazıcı formunda kullanarak farklı sayılabilecek bir fikri hayata geçirdi.