Porima, 3D Yazıcıları Nanoteknolojiyle Güçlendirecek

Üç boyutlu baskı teknolojilerinin yeni bir endüstriyel atılım olduğunu biliyoruz fakat bu konuyu genellikle 3 boyutlu yazıcı odağında ele alıyoruz. Porima ise bizi bu yanılgıdan kurtarmak istercesine filament konusuna eğiliyor ve bu alanda nanoteknoloji tabanlı bir teknoloji geliştiriyor.

porima-filament

Haziran 2017’de faaliyetlerine başlayan Porima, üç boyutlu yazıcıların sarf malzemeleri olan filamentleri fonksiyonel olarak üretmeyi hedefleyen bir girişim. Nano/mikro teknoloji ve kompozit hazırlama yöntemlerini kullanarak üstün performanslı filamentler üretmeyi amaçlıyor. Bu sayede üç boyutlu yazıcıların nihai ürün çıkarabilmesini ve katma değerli ürünler üretmesini sağlamak istiyor.

Dört kişilik bir mühendis ekibi (Serhat Oran, Kadri Karadeniz, Erdem Selçuk, Samet Sert) tarafından kurulan Porima, aradan geçen sürede bir akademik danışman ve bir yazılım mühendisiyle 6 kişilik bir ekibe ulaşmış. teknoloji üzerine çalışıyor ve bu konuda da bir patent başvurusu yapmış durumda. Girişimin kurucusu Serhat Oran, Porima’nın ilk ürünü PLA Impact’in çok düşük ısıl çekme değerine sahip olduğu için standart PLA’dan yüksek çözünürlükte, daha iyi mekanik ve termal özelliklere sahip olduğunun altını çiziyor. Bu sayede daha dayanıklı, daha esnek ve daha pürüzsüz baskı ürünleri vadediyor. Porima, şu anda indirimli olarak satışa sunduğu PLA Impact ürününü Nisan 2018’de teslim etmeyi hedefliyor. Ayrıca farklı sektörler için Peek Extreme, PA Vulcan, ABS Force gibi farklı ürünler üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Webrazzi