Dünya’nın En Hızlı 3D Yazıcısı

logo-3

3D yazıcı teknolojisi, ilk çıktığında, dünya teknoloji alanında büyük bir dalgalanmaya yol açtı. Bu icat inovasyon için inanılmaz bir yeni alet olarak kabul edildi ve o gün, bu gündür sınır tanımadan, yazıcı alanında yeni keşifler ve geliştirmeler hızla devam etti.

04_

Başlarda hız anlamında çok başarılı olduğu söylenemez. Ufak bir yazdırma işlemi bile, komutu verdikten bir gün sonra ürünü elinize alabileceğiniz bir hızda çalışıyordu. İşte bu artık biraz değişti. Günümüzde üreticilerin ilk önceliği hız.

Yakın zamanda Tokyo’da gerçekleşen bir 3D yazıcı fuarında gözlere “Dünyanın en hızlı Yazıcısı” ifadesi takıldı. “Carima” isimli bir Güney Kore markası “C-CAT” isimli teknolojinin sahibi. Bu yeni teknoloji. “Imp” model bir 3D yazıcı formunda bu sene alıcılarla buluşmuş. Bu yazıcın hedef endüstrileri, kuyumculuk, diş hekimler ve çok sayıda farklı materyal kullanımı gerektiren sektörler. Orjinal tasarım ilk olarak geçen sene Euro Mold’da sergilenmişti. Kalabalığı yazdırma hızı ve yazma devamlılığıyla büyülemişti. Carima firması bu DLP teknolojisinin patentini elinde bulunduruyor. Ki bu, şimdiden dünyanın en iyi endüstriyel yazıcı sıralamasında 7. sırada bulunuyor.

Firma şu ana kadar, Asya, Avrupa ve Mısır’a ihracat yapmış durumda. Firmanın çok yakın zamanda yeni modellerini çıkarması bekleniyor. C-CAT teknolojisi saatte 60 cm yazdırabiliyor. Kalınlığı 0.001mm inceliğinde bile olsa. Şu anda mevcut hızlı yazıcılar, saatte 2-3 cm yazdırabiliyor ve maksimum kalınlık 0.1 mm oluyor. Arada ki büyük farkı görmemek mümkün değil.

2000 yılında kurulan şirket, şu zamana kadar sayısız başarı ödülün de sahibi oldu. Carima aynı zamanda Kore’de 3D yazıcı servisi de sunuyor. Firmanın başarısı tartışılmaz. Şimdi bütün sektörün gözü onlarda, sıradaki büyük icadı sabırsızlıkla bekliyor.

– Zeynep ELMAN