Akıllı Telefon Kamera Lensleri

Eğer kendinizi dünyanın birçok iPhone fotoğrafçılarından ya da İnstagramcılarından olarak görüyorsanız büyük olasılıkla Olympus Air adını duymuşsunuzdur. Olympus Air’ ı açık kaynak yazılımlı, özellikle akıllı telefon teknolojisi uyumlu değiştirilebilir dijital kamera lensi olarak tanımlayabiliriz. OPC Hack & Make Project tarafından başlatılan platform, lens odaklı kamera aksesuarını kullanıcılar için 3D tasarım datası ve yazılım geliştirme kiti ile Olympus kamera lenslerini kişiselleştirme imkanı tanıyor.

Image_1

3D yazıcı servisi sağlayıcısı Rinkak Olympus projesine 3D yazdırılmış parçalar yerleştirmeye karar verdi. Böylece Japon tasarım stüdyosu Feel Good Creations’ın da katkılarıyla optimum güzellikte ve kullanışlı kamera birleşim parçaları yaratabildiler. 3D tasarım Feel Good Creations’ ın CMF dediği, İngilizceden çevirildiğinde “Renk, Materyal ve Bitiş” olan felsefelerine göre bir tasarımın yüzeyini güzelleştiren ve oluşturan üç boyut var. Rinkak Olympus Air kamera parçalarını akrilik ve naylon maddeleriyle, 3D yazdırarak, en çokta üst yüzey parçalarına odaklanarak üretimi gerçekleştirdi.

Image_7

Bazı parçalar, örneğin kamera tutma yeri metalik bir boya kullanılarak ve eskitme yöntemi kullanılarak vintage bir görünüm kazandırıldı. 3D yazdırılmış iPhone eklem parçaları ise güneş ışığında renk değiştirecek şekilde dizayn edildi. Olympus Air kamera lens projesine uyumlu parçalar üreterek Rinkak ve Feel Good Creations gösterdi ki çokça kullanılan basit naylon gibi materyaller bile estetik ve şaşırtıcı yüzeyler yaratmakta kullanılabiliyor.