3D Yazıcının Dünyası

Chuck_Hull_Wie-alles-begann

Ansiklopedik olarak, “Üç boyutlu baskı, sanal ortamda tasarlanmış herhangi bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir” diyebiliriz. Derinlemesine baktığımızda teknolojinin işleyişi, “Bilgisayar ortamında oluşturulmuş üç boyutlu bir nesnenin, sanal ortamda katmanlara bölünmesine ve her katmanın erimiş durumdaki hammaddenin dökülüp üst üste gelerek basılması.” şeklinde de anlatılabilir.

Medyada daha sık gördüğümüz, girişimci firmaların yatırım yapmak için sıraya girdiği ve akademik anlamda değer kazanan teknolojinin hacmi 2012 yılında 2.2 milyar doları bulmuştu. 3D teknolojisi bir çok alanda kolaylıklar getirmekle kalmadı üretim maliyetlerini düşürmesiyle iş dünyasında dikkatleri kendine çekmeyi başardı. Gün geçtikçe gelişen ve yaygınlaşan 3D yazıcı teknolojisinin, yakın gelecekte bilim kurgu diye tabir ettiğimiz bir çok şeyi gerçeğe dönüştürme potansiyeli var.

bild3

Ancak her büyük teknoloji devrimi gibi bir de teknolojinin çıkış noktası vardır. Günümüzde Chuck Hull dendiğinde kimsenin bilmediği bir isim olduğunu görürsünüz. Ancak aynı soruyu bir 3D meraklısı ya da üreticisine sorduğunuzda size tüm 3D yazıcı endüstrisinin Thomas Edison’ ı olduğunu söyleyecektir. Chuck Hull ilk gerçek bir parça üretebilen 3D yazıcını yaratan insandır. Adı günümüzde Thomas Edison, Ben Franklin, ya da Alexander Graham Bell ile birlikte anılmasada çok uzak olmayan bir gelecekte öyle olacak gibi görünüyor.

Hull’ ın ilk 3D yazıcı başarısı tam 30 yıl önce 9 Mart 1983’te gerçekleşti. O zamanlar 3D yazıcının bir terim olarak kullanılmasına daha yıllar vardı. Eşsiz makinasına o zamanlarda verilen isim “Rapid Prototyping” yani “Hızlı Prototiplendirme” idi. 80’lerde tamamlanmış bir parçanın tamamlanması 6 ila 8 hafta kadar sürüyordu. Üç yıl sonra Hull “3D Systems” isimli bir şirket kurdu ve “ Rapid Prototyping” makinalarını satışa sundu. Böylece teknoloji o günden beri 3D Yazıcı ismini kazandı.

4778950_you-can-now-see-the-first-ever-3d-printer_dc30a84e_m
Geçen yıl 21 Mayıs’ta, Hull “The National Inventors Hall of Fame” e girme onuruna sahip oldu. Ondan önce bu onura erişmiş Wilbur Wright, Henry Ford, Steve Jobs, ve Thomas Edison gibi büyük mucitlerle birlikte adı artık aynı yerde. The National Inventors Hall of Fame’in yaptığı duyuruya göre ziyaretçiler Chuck Hull’un 3D Systems 60 ile 3D yazdırılmış büstünü ve ilk Hull tarafından icat edilmiş 3D yazıcısını görme imkanına sahip olacaklar.

sla11

Chuck Hull bu makinayı icat ederken eminiz ki, birgün 3D yazdırılmış büstünün The Hall of Fame’ de sergileneceğini ya da 3D yazıcı teknolojisinin bu kadar popüler olacağı aklından geçmemiştir. Günümüzde ise 3D yazıcılar hemen herkesin ulaşabileceği bir teknoloji. Her türlü boyutta ve her fiyat aralığında bir 3D Yazıcı sahibi olabilirsiniz. İnanıyoruz ki bir gün Chuck Hull ve icadı okullarda tarih kitaplarında yerini alacak.

– Zeynep ELMAN

Wikipedia-logo