3D Yazıcı Teknolojisi

3D BASKI TEKNOLOJİSİ

Bilgisayar ortamında tasarladığınız bir 3D modeliniz var ve somut halini görmek mi istiyorsunuz? O zaman 3D baskı tam size göre..


3D Baskı Nedir?
3D Baskı diğer adıyla katmanlı üretim, dijital modellerinizi 3 boyutlu katı modele dönüştürebileceğiniz teknolojidir.

Hangi 3D Tasarım programlarını kullanmalıyım?
Herhangi bir 3D tasarım programını kullanabilirsiniz. Uygun dosya formatında kaydetmeniz yeterli olacaktır. Gerekli format uzantıları, .STL, .OBJ, .PLY ve .WRML formatlarından birisi 3D yazıcıya vermek için yeterlidir.

Hiç bir 3D Tasarım Bilginiz Yoksa Ne Yapmalısınız?
Başlangıç için Tinkercad ve Sketchup’ı kullanabilirsiniz. Bir çok ihtiyacınızı burada karşılayacağınıza ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacağınıza inanıyoruz. Buradan sonrası ise ihtiyaca göre şekillenecek olan tasarım programlarını oluşturuyor. Ürün tasarımı ve organik tasarımlar için Rhino, mimari modellemeler için Autocad, karakter modelleme için Zbrush, Blender ve 3DsMax, mühendislik içeren projelerde ise Solidworks ve Catia’yı kullanabilirsiniz.

Ücretsiz 3D Model Bulmak İçin
Thingiverse, Youimagine, Grabcad, Myminifactory ve 3Dwarehoouse gibi web sitelerinden ücretsiz 3D modeller bulabilirsiniz.

En büyük 3D Baskı Hacmi Nedir?
3D baskı hacmi kullanılacak malzemeye göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 3D yazıcıların tablasının üretim boyutları 20 x 20 x 20 cm olarak düşünebilirsiniz. Daha büyük modellemeye ihtiyaç duyulduğu durumda ise parça parça üretim yapılıp sonrasında birleştirilebiliyor.

Fiyatlandırma Nasıl Yapılır? Teslimat Süresi Nedir?
3D modelin hacmi hesaplanarak fiyatlandırma yapılmaktadır. Burada fiyatı belirleyen diğer seçenekler ise tercih edilen malzeme ve teslim süresidir. Teslimat süresi kullanılacak malzemeye göre değişmekte olup, genel olarak 3 iş gününde teslim edilmektedir.

3D Modelleme Nedir?
3D modelleme bir 3D tasarım programı ile 3 boyutlu objenizin bilgisayar ortamında matematiksel olarak temsil edilmesine denir.,

3d-model

3D Tarama
Bazı objeleri bilgisayar 3d modellemek çok uğraş gerektirir ve zaman alır. Örneğin bir kişinin ya da antik bir yunan heykelinin modellenmesi… Bu gibi durumlarda ise çözüm; obje ya da kişiyi 3D modellemek yerine 3D tarayıcılarla 3D taramasını yapmaktır. Böylece çok daha kısa sürede tüm detaylarıyla obje ya da kişinin 3D modelini bilgisayar ortamında elde edebilirsiniz.

3d-tarama

Hangi Uzantılarda Çıktı Veriyorsunuz?
3D tarama sonrasında .STL, .OBJ, .PLY ve .WRML uzantılarında data verilmektedir.

3D Tarama datasını 3D yazıcılarda kullanabilir miyim?
3D tarama sonrası elde ettiğiniz detayı 3D yazıcı, CNC gibi CAM (Computer-Aided Manufacturing) cihazlarında doğrudan kullanabilirsiniz. Böylece taramasını yaptığınız kişi ve ya modelin kopyasını üretebilirsiniz.

Tarama için Fiyatlandırma Nasıl Yapılmaktadır?
3D taramada fiyatlandırma objenin geometrisine göre değişiklik göstermektedir. Saatlik ücret üzerinde fiyatlandırma yapılmaktadır.

 

ENDÜSTRİYEL DEVRİM

Paylaştıkça büyüyen ve gelişen bir toplum her ülkenin hayalidir. Bilgi, en değerli meta olma özelliğini korurken bilginin paylaşılması fazlasıyla ayrıcalık kazanmıştır. Endüstriyel devrim olarak kabul edilen 3d yazıcı teknolojisini daha fazla kişi ve kuruma öğretmek için eğitimler, konferanslar, workshoplar, ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Bu eğitimler AKADEMİ çatısı altında genelde 4 başlık altında toplanmaktadır.

1 – Genel 3D Yazıcı Eğitimi

2 – 3D Yazıcıya Yönelik Modelleme Eğitimi

3 – 3D Yazıcı, 3D Tarama ve 3D Modelleme Atölyesi

4 – İleri Seviye 3D yazıcı Eğitimi

3D Yazıcı Teknolojileri
3D Yazıcılar katmanlı imalat (additive manufacturing) yapması açısından birbirinin aynısı olmasına rağmen objeyi üretmede kullandıkları teknoloji açısından birbirinden farklılaşmaktadır.Bu teknolojiler arasında;

Stereolithography (SLA)
SLA teknolojisinde objeler ultraviyole lazerin foto reaktif reçineyi katman katman dondurmasıyla oluşturulur.Üretim esnasında tabla 0.05 – 0.15 mm hareketlerle aşağıya doğru iner ve her inişten sonra lazer objenin bir kesit alanını oluşturur.Üretim sonunda ise obje sıvı reçinenin içerisinden alınır.


Polyjet & Multijet
SLA teknolojisine benzer olarak,Polyjet ve Multijet teknolojisini kullanan 3D Yazıcılarda UV ışık foto polimer maddeyi kürlemektedir.Fakat SLA teknolojisindeki gibi her katmanın lazerle dondurulmasından ziyade,inkjet yazıcılarda olduğu 3D Yazıcının kafası küçük damlacıklar halinde foto polimer maddeyi bırakmakta,bırakılan bu madde ise UV ışık ile dondurulmaktadır.

Selective Laser Sintering (SLS)
SLS teknolojisini kullanan 3D Yazıcılarda üretim platformunda toz halde bulunan ham maddeden (genellikle poliamid) çok ince bir tabaka lazer tarafından sinterlenir.Daha sonra üretim platformu mikron seviyesinde aşağıya iner ve diğer katman tekrar lazer tarafından oluşturulur.Bu süreç objenin tamamı üretilene kadar devam eder.

Renkli 3D Baskı (Binder Jetting, SDL & Triple Jetting)
SLS teknolojisinde olduğu gibi bir katman toz materyal (seramik tozu)serildikten sonra 3D Yazıcının kafası tozun üzerinden geçer ve bu esnada kafa renk ve yapıştırıcı püskürtür.Daha sonra bir katman daha serilir ve aynı işlem obje üretilene kadar devam eder.Binder Jet teknolojisini kullanan 3D Yazıcılarda destek malzemesi kullanılmasına gerek yoktur.Çünkü toz materyalin kendisi destek oluşturmaktadır.

Fused Deposition Modeling veya Fused Filament Fabrication (FDM / FFF)
3D Yazıcılar arasında en uygun fiyata sahip olan bu teknolojide genel olarak ABS ve PLA termo plastikleri hammadde olarak kullanılıyor.1.75 ve 3 mm çapında iki farklı filament kullanan FDM 3D Yazıcılarında, filament ekstrüder olarak adlandırılan bölümde eritilerek aşağıdan yukarıya doğru üretilmektedir.

Digital Light Processing (DLP)
SLA teknolojisine oldukça benzeyen DLP’nin farklı yanı ise Ultraviyole ışın yerine projektör kullanmasıdır.Bunun haricinde 3 boyutlu modeller SLA teknolojisinde olduğu gibi foto polimer maddenin katman katman kur edilmesiyle oluşturulmaktadır.

Metal 3D Baskı (DMLS &EBM )
SLS teknolojisine benzer olarak çalışan DMLS teknolojisinde 3D Baskılar toz halinde bulunan metal tozunun lazer tarafından sinterlenmesiyle oluşturulmaktadır.Electron Beam Melting (EBM) teknolojisini kullanan 3D Yazıcılarda lazerden ziyade elektron ışını gücün kaynağıdır.Arcam AB firması tarafından geliştirilen bu teknikte elektron ışınları metal tozunu katman katman eriterek objeyi oluşturmaktadır.

MATERYALLER

ABS
ABS bir çeşit termo plastiktir.FDM (Fused Deposition Modeling)teknolojisini kulllanan 3D Yazıcılar ABS baskı yapabilirler.ABS mukavemeti yüksek olduğu için 3D Baskının işlevsel olarak kullanılacağı yerlerde tercih edilir.Örneğin mühendislik alanında prototip amaçlı 3D Baskılarda ABS kullanılır.Bunun yanında LEGO parçalarıda ABS’dir.

3d-yazici-abs-hammade

PLA
PLA da bir çeşit termo plastiktir.FDM teknolojisini kullanan 3D Yazıcıların yaygın olarak kullandığı bir diğer materyalde PLA’dır.PLA daha parlak bir görüntüye sahip olduğu için göze hitap eden alanlarda kullanılır.Örneğin; mimari ölçek modellerde.Diğer yandan PLA organik bir plastik olduğu için insan ile etkileşimin yüksek olduğu alanlarda tercih edilir.

3d-yazici-PLA-hammade

Poliamid
Poliamid malzeme kullanan 3D Yazıcılar SLS teknolojisine sahiptir.Poliamid 3D Baskılar beyaz,çok ince taneli tozdan imal edilmiştir.Sonuç olarak sağlam,oldukça esnek malzeme küçük darbelere ve eğilmelere direnç gösterebilir.

3d-yazici-poliamid-hammade

Reçine
Reçine 3D Baskıda SLA (Stereolitografi) 3D Baskı teknolojisi kullanılır.SLA 3D Baskıları FDM ve SLS 3D Baskıları gibi iyi derecede dayanma gücüne sahip değildir.Ama bunu yerine 3D Baskılar çok daha yüksek hassasiyettedir.Reçineden elde edilen modeller düzgün,pürüzsüz yüzeyli,kaliteli ve şeffaf görsellere ihtiyacı olanlara önerilir.

3d-yazici-reçine-hammade

Sandstone (Renkli)
Renkli 3D Baskı yapan 3D Yazıcılar Binder Jet teknolojisini kullanırlar.Seramik materyaller mimari alanda ölçek modeller ve insan mini figürleri gibi renkli 3D Baskıların önemli olduğu alanlarda kullanılabilir.

3d-yazici-sandstone-hammade

Teşekkürler
3Durak.com