3D Yazıcı Teknolojisi Özel Efekt Endüstrisini Değiştiriyor

Yakın zamanda Los Angeles’ da bulunan Alchemy Studios, 3D yazıcıların özel efekt dünyasını nasıl değiştirdiği ile ilgili bir söyleşi yaptı. Bildiğiniz üzere günümüzde korku ve bilim kurgu gibi filmlerin en temel öğesi olan inandırıcılık, hayal gücü ve görsel kalite oldukça önemli.

3d-ozel-efekt-endustrisi

Alchemy Stüdyolarını yöneten Glenn Hetrick günümüzde yüksek çözünürlüklü video formatının standart olması ile birlikte 3D yazıcıların ezber bozan konumunda olduğunu söyledi. 80’li ve 90’lı yılların özel efektleri günümüz film sektörü için yetersiz. Artık talep, gerçeğe mümkün olduğundan da yakın sonuçlar. İşte bu noktada 3D yazdırma yöntemi gerçek hayat gerçekliğinde detaylar yaratmakta eşsiz bir rol oynuyor.

3d-ozel-efekt-endustrisi

Hetrick’ in açıklamasına göre eskiden kullanılan yaratık çalışmaları artık işe yaramıyor çünkü yüksek çözünürlük sayesinde detayları görebiliyoruz, kusurları fark edebiliyoruz ve bu da filmin inandırıcılığını yok ediyor. Örneğin artık ekrandakinin köpükten yapılmış olduğunu anlayabiliyoruz. Artık filmlerden talep edilen ister yaşlı, ister şişman makyajı ya da oldukça karmaşık ve detaylı ölü bir beden olsun 3D tasarımı ve 3D yazıcı teknolojisi bütün bunları mümkün olduğunca kısa sürede ve kusursuz bir şekilde yaratabilmeyi mümkün kılıyor.

– Zeynep ELMAN