3D Yazdırılmış Devasa Mavi Aslan

Fransa’nın Lyon Kenti’nde ki “Grand Olympic Stadium” un önüne, geçtiğimiz günlerde, mimariye özel olarak tasarlanmış, mavi renkli, 3D yazdırılmış, devasa boyutlarda bir aslan heykeli yerleştirildi.

3D-printed-lion-by-drawn

Bu heykel, stadyumun çevresine yerleştirmesi planlanan dört heykelin ilki. Diğer üç aslanın kırmızı, beyaz ve altın renklerinde olması planlanıyor. Renkler Fransa’nın “Olympique Lyonnais” futbol kulübünün resmi renklerini temsil ediyor. Heykellerin boyutları, bariz teknolojik bir meydan okumaya sebep oldu. Neredeyse 4.2 metre uzunluğunda, 0.7 metre karelik bir alanı kaplıyor ve bir tona yakın bir ağırlığa sahip.

3D-printed-lion-by-drawn-assembly

Heykelin 3D yazdırılma süresi, 20 gün boyunca hiç durmaksızın toplam 500 saatte tamamlanmış. 4.2 metre uzunluğundaki heykel, maddenin üzerindeki baskıyı minimuma indirmek amacıyla 88 parçaya kesilmiş. Projenin mimarı Sylvain Charpiot, projeyi hazırlamanın , 600 saatlik bir araştırma, geliştirme ve doğru materyali bulmak, doğru işlem sürecini, doğru sistemleri kullanmayı gerektirdiğini söylüyor.

drawn-3D-printing-robotic-arm

Projeyi üstlenen firma “Drawn”, büyük cüsseli ev dekorasyonu ve mobilya tasarımı ve üretimi yapmasıyla tanınıyor. Bu tarz projeler için ise güvendikleri 3D yazıcı markası, “Galtea”. Bu yazıcı, robotik kol bazlı çalışan bir teknolojiden oluşuyor.

3D-printed-lion-by-drawn-shipment

Mavi canavarın tasarım dehası, 3DWP stüdyoları için çalışan, Hollandalı tasarımcı Marthijn. Diğer üç aslan heykelinin de, bu sene Nisan ayında, stadyumun etrafındaki yerlerini almaları bekleniyor.

– Zeynep ELMAN