3 Boyutlu Baskıyı Ortodontiyle Tanıştırdı

İTÜ’lü 4 mühendisin kurduğu Orthero isimli girişim, 3 boyutlu yazıcılardan ürettiği şeffaf apareyler ile ortodonti hastalarına kişiye özel çözüm sunuyor. Bugüne kadar 3 milyon lira yatırım alan girişim, 8 bin vakada yüzde 98 başarı oranına ulaşmış durumda

1777104_620x410

Üretim teknolojilerinin ilerlemesi ile hayatımıza giren 3D printerler (3 boyutlu yazıcı), gün geçtikçe farklı alanlarda kendine kullanım alanı buluyor. Bugüne kadar çoğunlukla imalat sanayisinin yararlandığı bu teknoloji, sağlık sektörüne ise Orthero isimli yerli bir girişim ile giriş yaptı. Telsiz bir tedavi yöntemi sunan Orthero, 3D printer’larda ürettiği şeffaf apareyler ile ortodonti (diş ve çene bozukluğu) hastalarının dişlerini ideal hale getirmeyi hedefliyor.

Gazete Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu 4 mühendisten oluşan kurucu ekibin uzmanlık alanının 3D Printer’lar olduğunu belirten Orthero Kurucu Ortağı Seyyid Bucak, “Dental sektör, kişiye özgü imalatın en fazla yapıldığı sektörlerden biri konumunda. Ürünleri, kalıpsız bir şekilde imal etmeniz lazım. Dolayısıyla 3D Printer’lar üretim maliyetlerini çok düşürebiliyor” diye konuştu. Bucak, ürünün 2 farklı yönünün İTÜ’lü 4 mühendisin kurduğu isimli girişim, 3 boyutlu yazıcılardan ürettiği şeffaf apareyler ile ortodonti hastalarına kişiye özel çözüm sunuyor. Bugüne kadar 3 milyon lira yatırım alan girişim, 8 bin vakada yüzde 98 başarı oranına ulaşmış durumda olduğunu vurgulayarak, hastalara hem sağlık, hem de estetik yönünde çözüm sunduklarını kaydetti.