24 Saatte Bina Yazdırmak

Rus mühendis Nikita Chen-yun-tai tarafından yaratılan yeni “Apis Cor 3D Printer” 24 saatte bir binayı yazdırabilecek güce sahip, buna rağmen minimal bir hazırlık ve az bir taşıma ücretiyle taşınabilecek kadar ufak. Taşınabilirlik özelliği sayesinde kullanıcılar bir binayı bir sahada yazdırdıktan sonra ertesi gün kolaylıkla Apis Cor’ u başka bir sahaya taşıyarak orada farklı bir projeye devam edebiliyor. Bu gelişme gelecekte inşaat sektöründe 3D yazıcıların kullanımında yeni bir devrin başlayacağının garantisi niteliğinde.

3d-yazici-insaat

3D ev yazdırma fikri aslında yeni değil. Ancak Apis Cor’ u eşsiz yapan boyutu. 6.2 metreye 1.8 metre, 2 buçuk ton ağırlığında ve tam 30 dakikada toplanabiliyor. Böylece kolay hareket ettirilebilen, taşımak ve kurmak için yüksek maliyet gerektirmeyen bir yazıcıdan bahsetmiş oluyoruz.

Apis cor tek noktadan yazdırma işlemini gerçekleştiriyor. Diğer yazıcılar gibi işlem boyunca raylı sistem kullanarak inşaat bölgesini dolaşmasına gerek olmuyor. Yükseklik sınırlaması olmadan ve tek nokta tasarımına rağmen ortalama 58 metre kare bir alan büyüklüğünde yazdırma işlemini gerçekleştiriyor. Aynı zamanda daha önce de belirttiğimiz gibi 24 saatte bir evi tümüyle bitirebilecek bir hıza sahip.

Sadece 8 kilovat enerji harcaması ve yazdırma işlemi sonrası inşaat alanında hiç bir kalıntı bırakmıyor olmasıyla da tam bir doğa dostu olduğunu söyleyebiliriz. Bu demek oluyor ki inşaat sırasında ve sonrasında geleneksel yöntemler kullanılan projelerde ortaya çıkan atık ve sonrasındaki atık yönetimi problemleri de tarihe karışıyor.

Çin, Güney Kore ve Arap Emirlikleri gibi bölgelerde yatırımcılar şimdiden Apis Cor ile çok yakından ilgilenmeye başladılar. Bu bölgelerdeki hükümetler ve işletmeler zaten inşaat sektörü için yeni teknolojilerin arayışındaydılar, sanırım aradıkları teknolojiyi bulduklarını söylersek yanılmış olmayız.

– Zeynep ELMAN